Workshop Jak na žákovské parlamenty?

26.02.2024

Pro pedagogy základních škol, kteří na škole zastávají koordinátory školních parlamentů, jsme připravili čtyřhodinový praktický workshop od skvělého lektora přímo v Kroměříži. 

Kdy: čtvrtek 25.4. 2024, 13:00-17:00

Kde: SVČ ŠIPKA, Riegrovo nám.142, Kroměříž (světle žlutý dům)

Lektor: Tomáš Hazlbauer, CEDU - Centrum demokratického učení, o.p.s.

Workshop povede  bude prakticky zaměřen na hlavní metodické tipy a know how jak pro zkušené, tak pro začínající koordinátory parlamentů. Odnesete si konkrétní metody a aktivity k provedení, chuť do další práce a mnoho další metodické podpory.

Přihlašování zde.

Na stránkách cedu.cz naleznete zdarma ke stažení materiály nejen ke školním parlamentům.

Žákovský parlament I.–III.

V metodikách najdete odpovědi na všechny otázky, na které v souvislosti s vaším parlamentem narazíte. Obsahují příklady z praxe, inspirativní aktivity, doporučení a rady, i kontrolní listy pro koordinátora či ředitele školy.

Žákovský parlament I. je příručka, která vám pomůže s tím, jak založit funkční žákovský parlament a jak ho ve škole usadit. Většině pedagogů pomáhá s tím, aby si ujasnili, co to vlastně žákovský parlament je a co obnáší jejich role koordinátora.

Žákovský parlament II. cílí na ústřední témata, která koordinátoři řeší na začátku školního roku – jak uspořádat volby a jak nastavit základní procesy v parlamentní skupině tak, aby fungovala a děti se v ní cítily bezpečně.

Žákovský parlament III. se věnuje dalším důležitým tématům jako je motivace žáků, rozhodování ve skupině nebo třeba propagace činnosti parlamentu.

ZDARMA ke stažení ZDE.

Žákovský parlament na prvním stupni

Příručka pro školy, které s prvostupňovými parlamenty začínají nebo které se chtějí inspirovat novými nápady.

ZDARMA ke stažení ZDE.

Zápisníky pro žáky

Praktická pomůcka, díky níž žáci odcházejí ze zasedání parlamentu se zapsanými úkoly a termíny. To je pro činnost parlamentu velmi důležité, jinak se stává se pouze debatním kroužkem. Kromě prostoru na poznámky a osobního diáře je v zápisníku i spousta cenných rad, jak se stát dobrým parlamenťákem a jak si efektivně předávat informace s ostatními.

Pro druhý stupeň máme také zápisník, který si můžete ZDARMA stáhnout a vytisknout ZDE.